زمان جاری : چهارشنبه 18 تیر 1399 - 6:14 قبل از ظهر
نام کاربری : پسورد : یا عضویت | رمز عبور را فراموش کردم


سلام مهمان گرامي؛
مهمان گرامي، براي مشاهده تالار با امکانات کامل ميبايست از طريق ايــن ليـــنک ثبت نام کنيد


آیا میدانید؟ ایا میدانید :


hosseini244 آفلاین
ارسال‌ها : 2
عضویت: 13 /10 /1395

پاسخ : 1 RE بررسی درمانهای گیاهی و طب سنتی برای کودکان
چه گیاهانی را برای کودکان مختلف می توان تجویز کرد
گیاهان را نیز میتوان به گروههای مختلف کودکان نسبت داد. کودکان قوی، ضعیف، گرم و سرد به ترتیب با گیاهان مقوی، تحلیل برنده، گرم و سرد مرتبط هستند. گیاهان مقوی تأمین کننده مقدار انرژی بیشتری بوده و این انرژی اضافی را به کودک منتقل می کنند. این مسئله توانایی کودک را در مبارزه با بیماریها و دشواریهای زندگی می افزاید. در مورد کودکان پر انرژی اغلب از داروهای تحلیل برنده استفاده می شود. اگرچه این داروها کودکان را کمی خسته می کند ولی نقش موثری در رهایی از فشارهای وارده بر آنها دارد. به این ترتیب کودک آرامش یافته و می تواند بخوابد. بد ترین داروی گیاهی برای این کودکان گیاهان مقوی هستند که فشار بر کودک را می افزایند. به عنوان نمونه پسر بچه ای را تصور کنید که در حال دندان در آوردن است. نه تنها دندانها بلکه هرچیزی که او را تحریک کند سبب عصبانیت او شده و نمیتواند بخوابد. داروهای مقوی فشار وارده را می افزاید و دما را بالا برده و اوضاع کودک را بدتر می کند. در حالیکه گیاهان تحلیل بَرنده آرامش کافی برای خوابیدن را به او میدهند و بسیار مفید هستنند.
در حالت مقابل، در مورد پسر بچه ای که رنگ پریده، سست و کم اشتها و اغلب مبتلا به یبوست است نمیتوان از گیاهان دارویی تحلیل بَرنده ای همچون سنا (Cassia angustifolia) استفاده کرد چراکه سبب از دست رفتن اندک ذخایر انرژی می شود که کودک در اختیار دارد. در واقع کودک به چیزی نیازمند است که بتواند ماهیچه های شکم او را منقبض و تقویت کند.
سرد و گرم بودن تنها مخصوص گیاهان نیست بلکه غذاها نیز چنین هستند. زنجبیل (Zingiber officinalis) یک گیاه گرم است درحالیکه خیار (Cucumis officinalis) سرد است. غذاهای گرم بطور طبیعی در روزهای سرد میل می شوند مثل آبگوشت بره و غذاهای سرد در روزهای گرم مثل کاهو و خیار. حرارت گیاه تعیین کننده نحوه پاسخ دهی کودک به آن است بعنوان نمونه بنفشه (Viola odorata) و اکیناسه (Echinacae angustifolia) که گیاهان سرد محسوب می شوند در عین حال که در بیماریهایی همچون عفونتهای باکتریال بکار می روند که علایم گرم دارند ویژه کودکانی هستند که قوی با چهره سرخ و تب دارند و برای کودان ضعیف و رنگ پریده حتی در صورت تب دار بودن تجویز نمی شوند.البته مقدار تجویز نیز از اهمیت برخوردار است. در فصل بعد در مورد گرم یا سرد بودن گیاهان مورد استفاده در درمان کودکان نیز اشاره می گردد.

نقش گیاه درمانی
برخی از گیاهان دارویی به منظور بازگشت تعادل به بد ن تجویز می شوند و برخی نیز نقش آنتی بیوتیک و ضد ویروس داشته ودر کودکانی تجویز می شوند که بیماری غیر قابل کنترل به نظر می رسد مثل کودکان مستعد آسم وعفونتها. در تمام کودکان استفاده از گیاهانی که تعادل را برمی گردانند مفید است. وقتی کودک رنگ پریده است و از سرما می لرزد گیاهان تأمین کننده حرارت بهتر از هر آنتی بیوتیک و ضد ویروسی می توانند به رفع علائم کمک کرده و سلامتی را به بدن باز گردانند. وقتی کودک تب افزایش یابنده دارد، گیاهانی که با افزایش تعریق به خنک شدن بدن کمک می کنند سریع ترین بهبودی را ممکن می سازند. البته پزشکانی که با روشهای گیاه درمانی به مداوا می پردازند باید متوجه شرایط بدنی کودک باشند که آیا توان مقابله با بیماری بدون تجویز آنتی بیوتیک را دارد یا نه.
بطور خلاصه اکثر بیماریهای ساده و خفیف برای کودکان مفید بوده و تلاش برای متوقف کردن آنها درست نیست مگر اینکه خطر افزایش عامل بیماریزا بطور جدی مطرح باشد. در ضمن بهتر است بیماری تا زمانی که عوامل مساعد کننده آن اصلاح شوند ادامه یابد. مثلاً آبریزش بینی و پوست متورم در سرماخوردگی سبب دفع رطوبت اضافی بدن شده و یا تب به برقراری تعادل گرما - سرما کمک می کند. البته برخی از عوامل بیماریزا مثل ویروسEbula نیز وجود دارند که بدن مصونیتی در برابر آنها نداشته و بیماریهای کشنده ایجاد می کنند. وقتی برای اولین بار سرماخوردگی میان اقوام اسکیمو رواج یافت سبب بروز مرگ و میر فراوانی شد چراکه این افراد با ویروسی کاملاً جدید مواجه شدند. در این مواقع طب ارتودوکس واقعاً کارآمد می باشد.

تقویت سیستم ایمنی
اگر کودک دچار عفونتهای خفیف مکرر گردد، حتماً اختلالی در سیستم ایمنی وجود دارد که تقویت آن را ایجاب می کند. در مورد کودکانی که انرژی کافی برای حفظ سلامت در اختیار ندارند باید علاوه بر تقویت سیستم ایمنی به تقویت جسمی کودک نیز پرداخته شود تا هر گونه اختلالی بر طرف گردد. مشاهده گردیده که با تقویت جسمانی کودک، سیستم ایمنی نیز بدون نیاز به تقویت کننده هایی مانند اکیناسه Echinacea angustifolia تقویت می گردد. این مسئله به صورت بالینی بسیار حائز اهمیت می باشد که هدف از پیشگیری تنها تقویت سیستم ایمنی نیست بلکه حفظ بدن در شرایط متعادل می باشد. به گونه ای که امکان بروز بیماری نباشد و یا در صورت بروز بسیار ملایم ظاهر گردد. هدف از درمان، کشتن عامل بیماریزا نیست بلکه به حد اقل رساندن علائم ناخوشایند بیماری و سرعت بخشیدن به فرایند اصلاح اختلال موجود است.

موارد قابل استفاده برای مقابله با بیماریها در کودکان
اکیناسه Echinacea
اخیراً مصرف اکیناسه به عنوان راهی خارق العاده برای دستیابی به سلامتی، جایگاه ویژه ای یافته است. در آگهی های تبلیغات چنین عنوان می شود که مصرف اکیناسه موجب تقویت سیستم ایمنی، افزایش طول عمر و سلامتی می گردد. این اعتقاد وجود دارد که این ادعاها تا حدودی گول زننده است. بهترین زمان برای مصرف اکیناسه زمانی است که هنوز بیماری بر بدن تسلط نیافته است. مصرف اکیناسه سبب تحریک قوای دفاعی بدن و فعال نمودن موقت آن می باشد. مصرف مداوم اکیناسه سبب کاهش تدریجی اثرات آن می گردد. در گذشته اکیناسه در درمان بیماریهایی که تولید چرک و ترشحات به همرام داشته اند مانند ورم لوزه و کورک بکار می رفته است. نتایج تحقیقات روی این گیاه متفاوت و گاه متناقض است. گاه افزایش حساسیت به سرماخوردگی نیز مشاهده شده است.

ویتامین ها و مواد معدنی
هنگامی که کودک کم اشتها بوده و یا غذا از کیفیت پایینی برخوردار باشد، استفاده از مکملهای غذایی می تواند تغییرات چشمگیری در سلامت کودکان ایجاد نماید. امروزه مواد غذایی در اثر مصرف فزاینده کودها ، در خاکهایی فقیر تر از پیش تولید می شوند. مثلاً کلم بروکلی که اکنون کشت می شود حاوی یک چهارم کلسیمی است که در گذشته دارا بوده است. بسیاری از غذاهایی که بنام ارگانیک به فروش می رسد در واقع به روشهای هیدروتونیک (بدون خاک) پرورش یافته اند و اگر چه فاقد حشره کش هستند ولی از نظر ویتامینها و املاح چندان غنی نیستند. نوع مکمل مورد مصرف نیز مهم است. بهتر است مکملها از سبزیجات یا عصاره های میوه ها و سبزیجات تهیه شود.

آنتی بیوتیکها
علیرغم کاربرد فراوان آنتی بیوتیکها در نجات جان میلیونها انسان، این ترکیبات عوارض جانبی آشکاری داشته و فلور طبیعی بدن را از بین میبرند از طرفی وقتی کودک به تنهایی توان مقابله با بیماری را دارد، مصرف آنتی بیوتیک سبب اختلال در تعادل بدن و یا عود مجدد بیماری می گردد. اگرچه آنتی بیوتیکها از منشاء گیاهان پست هستند ولی آنتی بیوتیکهایی با منشاء گیاهان عالی نیز وجود دارد از جمله آنتی بیوتیکهای ترب کوهی (Cochlearia amoracia)، زنجبیل شامی (Inula helenium) و بارهنگ سر نیزه ای (Plantago lanceolata). اثر این آنتی بیوتیکها بسیار اختصاصی بوده و به تعادل بدن آسیبی نمی رساند. وقتی کودک به تنهایی توان مقابله با بیماری را ندارد ضد ویروسهای گیاهی که اثرات آنها در شرایط آزمایشگاهی به اثبات رسیده است از جمله روغن گیاهی Melaleuca alternifolia کاربرد ویژه ای می یابد. گاهی کودک با بیماری تهدید کننده حیات دست و پنجه نرم می کند و یا کودکی ضعیف با بیماری خطر ناکی مثل نفریت روبرو شود ، در این صورت آنتی بیوتیکهای وسیع الطیف بسیار مفید واقع می شوند. عوارض آنتی بیوتیکهای وسیع الطیف را می توان با مصرف ماست تازه کاهش داد. ماست تازه حاوی انواعی از باکتریهاست. وقتی کودک مصرف آنتی بیوتیک را قطع می کند این میکروارگانیسمها در روده رشد می کنند.

گیاه درمانی با محدوده درمانی وسیع و عوارض جانبی کمتر
گیاه درمانی مقوله ‏ای است كه دارای محدوده درمانی گسترده ‏ای است . تفاوت بین عصاره و یك تركیب جدا شده همانند تفاوت بین نوشیدنی ‏های دارای كافئین با خود كافئین است. مصرف حدود 10گرم كافئین یكجا یك دوز تهدید كننده و مرگ آور برای انسان است. این میزان معادل نوشیدن 20 لیتر قهوه حاوی كافئین زیاد (82 میلی ‏گرم كافئین در هر 150 میلی لیتر) و یا 400 شیشه نوشیدنی كولا است. این مقدار نوشیدنی كه حاوی دوز كشنده كافئین باشد هیچگاه مصرف نمی‏شود. بعلاوه كافئین در بدن سریعا" به متابولیت‏های بی ضرر شكسته می‏شود. از طرفی وقتی كه گیاهان دارویی توسط پزشكان تجویز شود، مصرف كنندگان و بویژه والدین کودک بیمار، با اعتماد خاصی آنها را مصرف می‏كنند. بیشتر گیاهان دارویی سریع الاثر نیستند و اثرات درمانی آنها پس از مدت طولانی ظاهر می ‏شود. اگر چه گیاهان دارویی نیز وجود دارند كه باعث بروز اثرات حاد در آزمایشهای فارماكولوژیكی می ‏شوند، امّا نتایج درمانی مورد نیاز اغلب بعد از گذشت مدتی (گاه تا هفته ‏ها بعد) بروز می‏كند. در گیاه درمانی اغلب یك دوره كمون برای شروع اثر درمانی وجود دارد. این پدیده بخوبی در دارو درمانی (مثلاً در مورد داروهای نورولپتیك و ضدافسردگی) شناخته شده ‏است. بنابراین تعجب ‏آور نیست اگر دیده شود كه اثر داروهای گیاهی مؤثر بر اعصاب پس از گذشت چند هفته ظاهر شود.
تحقیقات فارماكولوژی با گرایش درمانی و همچنین مطالعات جدید بالینی هنوز در گیاه درمانی نادرند. امّا كارخانه‏های سازنده داروهای گیاهی به صورت فزاینده ای بر ارزش علمی تحقیقات تئوری و آزمایش‏های بالینی بروی داروهای گیاهی تأكید می ‏كنند. تقریباً تمام داروهای سنتزی قبل از انسان روی حیوانات مورد آزمایش قرار می ‏گیرند. در مقابل، عملكرد گیاهان دارویی در افرادی كه به صورت تجربی توسط این داروها درمان شده ‏اند بررسی می ‏شود. اغلب مشكل است كه بتوان یك مدل تجربی كه نشان‏دهنده عملكرد درمانی یك گیاه بر روی مدل حیوانی باشد، ابداع نمود. این موضوع را می‏ توان با عصاره‏هایی كه دارای اثر حاد هستند مثل ملین‏های آنترانوئیدی مشاهده كرد. ولی برای عصاره‏هایی كه دارای دوره كمون طولانی هستند، مانند عصاره والریان، این روش مشكل است. شواهد منطقی كه تأیید كننده اثرات درمانی و فارماكولوژی در داروهای رسمی می ‏باشند هنوز شامل گیاهان دارویی نمی ‏شود. برای داروهایی كه اجزاء فعال آنها شناخته شده است همانند داروهایی كه در گیاه درمانی مصرف می ‏شوند، متخصصین و مسئولان مربوطه در وزارت بهداشت اثرات درمانی را بر اساس یافته‏های علمی بررسی می ‏كنند.

فراورده های گیاهی
گیاهان موجودات زنده ای هستند که رشد می کنند. اجزاء اصلی گیاهان دارویی می‏توانند در نتیجه عوامل ژنتیكی، آب و هوا، كیفیت خاك و سایر عوامل خارجی، متفاوت باشند.
مواد استخراج شده از گیاهان دارویی زراعتی در مقایسه با مواد جدا شده از گیاهان وحشی و جنگلی، تشابه بیشتری به هم دارند. فایده دیگر زراعت، افزایش میزان اجزاء فعال است كه می‏توان در طول رشد گیاه آنرا هدایت و كنترل نمود و از اینرو زمان مناسب برای جمع آوری گیاه را تعیین كرد. كیفیت‏های مختلف مواد استخراج شده كه در نتیجه شرایط رشد متفاوت ایجاد میشوند را می‏توان با جدا كردن موادی كه نمی‏توانند در كیفیت استاندارد قرار بگیرند، اصلاح و كنترل نمود.
عصاره‏ها فراورده‏های تغلیظ شده از یك مایع یا پودر یا تركیب ویسكوزی هستند كه بطور معمول از قسمت‏های مختلف گیاه خشك شده (داروی خام) بوسیله خیساندن و یا پركولاسیون بدست می‏آیند. عصاره‏های سیال، فراورده‏هایی مایع هستند و معمولا حاوی نسبت 1 به 1 از عصاره سیال به گیاه خشك میباشند. اتانول، آب و یا مخلوط اتانول و آب در تهیه عصاره سیال بكار می‏روند. مطالعات نشان می‏دهد كه تفاوت در فرایند تولید (مثلاً جوشاندن و پركولاسیون) می‏تواند به طور قابل مشاهده‏ای عملكرد ماده تهیه شده را در بدن انسان تغییر بدهد. این موارد بخصوص در تهیه عصاره‏ها در ابعاد تجارتی مطرح اند كه عصاره‏ها بوسیله انواع فرایندهای تولیدی و با استفاده از حلال‏های متفاوت تهیه می‏شوند. همه عصاره‏ها مثل هم نیستند. عصاره‏های تجارتی در دسترس خیلی از نظر كیفیت با هم متفاوتند.
عصاره‏های جامد یا پودری، فراورده‏هایی هستند كه حاصل تبخیر حلال مورد استفاده در فرایند جداسازی میباشند. در برخی موارد لازم است كه اجزاء ناخواسته در عصاره خام كاهش پیدا کرده و اجزاء فعال درمانی تغلیظ شوند. عصاره پودر استاندارد جینكو (50:1) یك مثال از این فرایند است. نسبت (50:1) به این معناست كه بطور متوسط، از 50 قسمت از داروی خام باید یك قسمت عصاره حاصل شود. در این عصاره باید اسیدهای آلرژن را همراه با مواد بی اثر فارماكولوژیكی حذف نمود.
اسانس‏ها نیز تغلیظی از اجزاء فعال گیاهی هستند. این مواد عموماً بوسیله تقطیر مستقیم ماده دارویی خام یا به طور غیرمعمول از طریق استخراج لیپوفیلیك بدست می‏آیند. نسبت گیاهی تغلیظ شده برای اسانس‏ها در محدوده 50:1 تا 1: 100 (بر اساس نسبت وزنی به حجمی) است.
همانطوریكه ژنتیك گونه‏های گیاهی را مشخص می‏کند، می تواند در تعیین ساختمان شیمیایی گیاهان نیز نقش داشته باشد. این امر نشان می‏دهد كه باید بین تركیبات موثردر گیاه و خواص درمانی عصاره تام گیاهی ارتباطی وجود داشته باشد. میزان این همبستگی برای بیشتر داروهای گیاهی ناشناخته است. هرچند كه تنظیم كیفیت عصاره تام گیاهی، بر اساس تركیبات خاص پایه گذاری شده است ولیكن هنوز جای سؤالاتی از نقطه نظر درمانی وجود دارد.

چهارشنبه 15 دی 1395 - 19:21
نقل قول این ارسال در پاسخ گزارش این ارسال به یک مدیر
پرش به انجمن :


تماس با ما | بررسی درمانهای گیاهی و طب سنتی برای کودکان - پاسخ 1 | بازگشت به بالا | پیوند سایتی RSS